Marketingoví dobrodruzi trávili parné dny minulého týdne na konferenci v netradičním prostředí Dolních Vítkovic. Ostravské Shopexpo slibovalo největší a nejkomplexnější e-commerce networkingovou akci ve střední Evropě. Která očekávání se naplnila?
Silnou stránkou akce bylo bezesporu místo konání. Čerstvě zrekonstruovaná multifunkční aula Gong nás lákala hned od začátku a dojmy z první prohlídky jednoznačně potvrdily očekávání. Prostory prostě zafungovaly. Kromě všudypřítomných bannerů a letáčků desítek sponzorů zde byla k nalezení řada cool koutků, atrakcí, fotostěn a jiných konferenčních udělátek. Skryté i hrdě vystavené láhve něčeho ostřejšího vás ani na chvíli nenechaly na pochybách - přijeli jste do Ostravy!
Nicméně i aula Gong měla své nedostatky. Ve vzácném okamžiku, kdy jste chtěli některému ze speakerů položit dotaz, vyvstala závažná překážka. Internet střídavě fungoval i nefungoval po celou dobu konference. Podobné potíže nastaly, když se všichni účastníci naráz rozhodli, že mají hlad. Fronty jako na banány u každého stanoviště s občerstvením nebraly konce.
Novinky v e-commerce
Co nového organizátoři a jejich speakeři přinesli? Hodně se mluvilo o sociálních sítích, analytice, obsahu a samozřejmě toho spoustu zaznělo o trendech v e-commerce pro další rok. K tomu se navíc nabalily workshopy a pokročilé přednášky pro fajnšmekry. Speakeři se rekrutovali hlavně z Česka, ale podařilo se zlanařit také několik zahraničních jmen. Z kvanta možností jsem si vybral a navštívil pár přednášek.
Používat data
Jan Řežáb, šéf Socialbakers, mluvil hlavně o data driven sociálním marketingu a Facebooku. Používejte data a používejte je dobře. Neoddělujte od sebe datové analýzy jednotlivých kanálů a naučtě se chápat metriky. Tak zní jeho message.
Milion views videa na Facebooku sice vypadá bombasticky, marketéři k tomu ale už neradi dodávají fakt, že zhlédnutí se započítává i pouze po třech sekundách sledování videa. Na závěr zmínil také obrovskou podinvestovanost sociálních sití v tuzemsku. Práce proto bude určitě přibývat a máme se na co těšit!
Nástrahy výkonnostního marketingu
David Špinar identifikoval tři pasti v cestě za optimálním výkonnostním marketingem. Metriky jako CPA, PNO, ROAS a ROI považuje za zavádějící (viz obrázek níže) a místo rigidního pohledu zaměřeného na snižování PNO a CPA doporučuje sledovat, jakých zisků ve finále dosahujeme. To je ta správná metrika!
V souvislosti se ziskem se dostalo na ROPO efekt (například módu si až 32 % lidí po zhlédnutí reklamy kupuje offline) a Customer Lifetime Value (celková hodnota zákazníka související s tím, kolik si toho zákazník koupí v budoucnosti). Na závěr se Špinar dotknul také věčného tématu atribučních modelů pro měření konverzí.
Facebook fičí
Osobně jsem se celkem těšil na povídání Jana Podzimka o Facebook Ads jako součásti výkonnostního marketingu, jelikož jsem sám hrdým členem igloo Facebook sekce. Líbila se mi praktická tabulka na míru, na jejímž základě se eshopy můžou rozhodovat, jestli se jim vyplatí jít do Facebook Ads. Jinak se řešily spíše základy, ale zaznělo také několik zajímavých příkladů využítí remarketingu a lookalike audiences.
Výzkum v MailChimpu
Zvědavý jsem byl na Laurrisu Wolfram-Hvass z MailChimpu. Cílem její přednášky bylo přiblížit publiku důležitost neustálého výzkumu, kladení otázek, poslouchání a učení a to nejen ve vztahu k zákazníkovi. Podle Laurissy není výzkum jen pro akademiky, ale úplně pro všechny. Každý díky němu může získat vizi, nové kontakty a vztahy. Kde začít? Pokud jste ještě pořádně nepoznali ani své kolegy v práci, měli byste se na to co nejdříve vrhnout!
Musím ale říct, že jsem se za Ostravu i trochu zastyděl. Ani by nevadilo, že uprostřed její přednášky vypadla technika a muselo se 15 minut čekat na pokračování, ale komentáře typu „Are you single?“, „Like your accent.“, „Do you wear skirt or shorts?“, které si Laurrisa za své snažení vysloužila, byly opravdu tristní. Tohle chování spolu s gramatickými chybami v českých otázkách napovědělo, jaké publikum pořadatelé do Gongu skutečně přilákali.
Kašlete na benefity
Sranda byla při ukázce tvorby z kuchyně Zaraguzy v podání Michala Pastiera. Jeho prezentace patřila rozhodně mezi top. Tahle pražská reklamka svými úspěchy dlouhodobě prokazuje sílu svého zaměření na odlišné přístupy v komunikaci se zákazníkem a na insights místo klasického důrazu na benefity produktu. Doporučuji omrknout pro inspiraci.
Zákazník je kámoš
To samé platí pro přednášku „Zákazník je kámoš“ od Daniela Arzta. Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o eshopu Woox, neváhejte se poučit z jejich stylu komunikace se zákazníky. Stojí to za to.
E-commerce trendy
Tomáš Braverman z Heureky představil data o trendech v e-commerce pro rok 2015. Tedy hlavně co a jak se nakupovalo. Mezi trendy pro další rok, které byly ostatně už i dříve zmíněny, zařadil především mobile, omnichannel a personalizaci.
New Buzzbranding Techniques
Nemůžu si odpustit menší rýpnutí do představení Adama Hrubého. Z přednášky „New Buzzbranding Techniques“ se nakonec vyklubala čistá propagace nového (a zřejmě jeho) produktu k tvorbě instantních konferencí za pár minut. Celý jeho projev byl navíc bez možnosti klást otázky.
Networking
Po prokličkování vybranou sestavou přednášek přišlo na to hlavní. Slova networking a alkohol zaznívala hned zkraje konference, a to celkem často. Řežáb jako první nastoupil na stage s půllitrem v ruce a na posilnění přidal i panáka Becherovky. Tohle tempo už pak nepolevilo. Jedinou obavou organizátorů v tomto ohledu bylo, zda se ve večerních hodinách podaří zabránit exodu hostů na Stodolní.
Dejte dohromady 2 000 lidí z e-commerce, 4 000 piv, 600 lahví vína a získáte slušný koktejl networkingové zábavy. Trochu zamrzel jen fakt, že se nepodařilo vytvořit až tak rozmanitou skladbu účastníků. Více než půlka lidí v publiku zvednutou rukou přiznala, že je z Ostravy.
Kromě toho, že málokdo šel první den spát před svítáním, se ráno pořadatelé mohli pochlubit i úctyhodnou statistikou vypitého alkoholu, k tomu navrch hned čtyřmi žádostmi o ruku a dokonce prý dvěma počatými dětmi. Jakým atribučním modelem asi změřili tohle? Snad to nebyl model „Na základě pozice“.
Dojmy
A jaké teda Shopexpo 2015 bylo? Váhal bych s označením největší e-commerce konference ve střední Evropě hlavně vzhledem ke složení publika. Na druhou stranu plný barák (přes 2 100 lidí) je plný barák. Přednášky byly celkem přínosné a snad si všechny našly své posluchače (těším se na záznamy ostatních), i když některé působily spíše jako reklamní spoty. Nejsilnější stránka akce ale z mého osobního pohledu přesto netkvěla v přednáškách. Organizátorům se hlavně podařilo vytvořit jedinečnou networkingovou atmosféru v parádních prostorách.