PenguinTalks: Ukaž, na čem děláš
Dostaňte zaměstnance na jedno místo, nechte je představit výsledky své práce a odměňte je za aktivitu. Budujete tím sounáležitost a vytváříte prostředí pro zdravé soutěžení. Firemní kultura jsou rituály. Naším novým rituálem jsou PenguinTalks.
Na počátku byla snaha zvýšit informovanost mezi týmy a sdílet společné know how. V současnosti u nás vedle sebe žijí marketéři, vývojáři, admini a samozřejmě administrativní část firmy. Jak sblížit tučňáky s různou náplní práce, aby si vzájemně důvěřovali, respektovali práci ostatních a dokázali si navzájem poradit? Odpovědí jsou #PenguinTalks.
PenguinTalks jsou stínování (job shadowing) zkřížené s mikrokonferencí. Odprostili jsme se od přístupu jeden na jednoho a vedoucí týmu vs člen týmu. Chtěli jsme aktivní tučňáky dostat na jedno místo, aby nacházeli společné problémy a snad i jejich řešení. Hned první akce přinesla konkrétní výsledek a ušetřila nám v budoucnu nemálo času. Čtěte dál, proč se vyplatí dvě hodiny nepracovat.
Proč PenguinTalks?
Naivně věříme, že každý tučňák dokáže otevřít pusu, když je potřeba. Platí to jak při komunikaci s klienty, tak s vedením. Zákazník nic nezíská, když budeme poslušně plnit jeho přání, aniž bychom ho upozornili na potenciální rizika a/nebo vhodnější řešení. Stejně tak vedení nemůže reagovat na problémy, o kterých neví. Je to jedna z prvních věcí, kterou říkáme při onboardingu. A inspirace názvem i konceptem TED Talks je zjevná.
Co z toho máme?
- Máme možnost trénovat prezentační dovednosti v komfortní zóně a třeba získat rychlý feedback na právě připravovanou veřejnou prezentaci.
- Staří mazáci si zapamatují jména nových kolegů a ti služebně mladší konečně objeví tváře skryté za e‑maily.
- Konečně se na marketingu dozví, na čem sakra pracuje hosting a naopak.
- Řečníci dostanou zaplaceno v naší virtuální měně a můžou si koupit lístek na skutečnou konferenci.
- Ostatní hlasují a ovlivní, kolik kdo dostane.
- Kdo se zapojí do debaty konstruktivně, získá navíc malý dárek.
- A společně se najíme.
Jaká jsou pravidla?
- Není to povinná akce. Můžeme dorazit na všechny prezentace, na jednu anebo vůbec.
- Čas strávený s přípravou prezentace i účast na PenguinTalks proplácíme. Každý totiž může vyčerpat jeden svůj pracovní den v měsíci na sebevzdělávání.
- Prezentace trvá maximálně 20 minut a následuje krátká diskuze.
- Původně jsme chtěli otázky nechávat až po skončení prezentace, ale ukázalo se, že relevantní připomínky padají už v jejich průběhu. Příště proto řízení diskuze ponecháme zcela v rukou speakerů.
Ukaž, na čem děláš
Myšlenka je jednoduchá: víc hlav víc ví. Nechtěli jsme se svazovat jedním tématem, proto jsme pro premiéru připravili prezentace z různých oblastí. Jedinou podmínkou bylo počítat s heterogenním publikem. PenguinTalks nemají nabízet checklisty, ani nahrazovat tradiční školení. Kromě sdílení informací mají inspirovat k dalšímu rozvoji. Vybrali byste si z našeho line-upu?
- Data: Jak RFM dokáže nakopnout tvůj byznys, Mýval
- Hosting: Zkusil jste to vypnout a zapnout?, Wicki
- Vývoj: Ideální workflow pro zadávání práce, Fejjo
- Marketing: Ads.Care 4 Dummies, Havlík
Výsledek
Například Mýval představil RFM analýzu, kterou postupně aplikujeme na stávající klienty a jejíž možnosti představujeme na obchodních schůzkách. Na závěr svého vystoupení se podělil o dílčí problém. Algoritmus, který používal pro zpracování vstupních dat v jedné části programu, nebyl efektivní a běžel neúměrně dlouho. Vlk přitom v minulosti řešil podobnou situaci, navrhl zlepšení a po jeho zásahu došlo k mnohonásobné úspoře času. (Mýval se to stydí říct, ale zkrácení ze 30 minut na 2 sekundy je pořádný pokrok.)
Díky, že jste si vyslechli mé blábolení o RFM a touto cestou bych velmi rád poděkoval Vlkovi za následné rady ohledně kódu. Vyřešil problém, na který jsem upozorňoval. Neváhejte a při dalších přednáškách se podělte o své problémy. Ať je společně dokážeme vyřešit. - Mýval
Ostatní témata také najdou své využití i mimo PenguinTalks. Díky Fejjovu shrnutí do’s and don’ts při zadávání práce vývojářům nyní zpracujeme seznam doporučení, který by měl minimalizovat problémy při komunikaci především marketingu s vývojem. A Wicki zase pravděpodobně připraví článek na náš blog o základních pojmech z webhostingu, kterým zákazníci často nerozumí.
To vše díky dvěma hodinám měsíčně.
Anonymní feedback
Příště bych dala řečníkům vodu, nachystala jim takové pidi zázemíčko.
✓ Vyřešeno. Příště nachystáme stolek, aby se jim lépe pracovalo s prezentací, vodu a barovou židli.
Velmi příjemně mě překvapila připravenost řečníků. Minimálně Fejjo to vytvářel čistě pro PenguinTalks a měl připraveno velmi hezky.
✓ Vyřešeno. Ostatní ho v závěrečném hlasování ocenili a získal bonusovou odměnu.
Hlasování o nej prezentaci je hodně složité kvůli velké různosti témat (kvalita prezentace nehraje roli).
✓ Vyřešeno. Příště rozdělíme hlasování na dvě části: nejlepší show a nejzajímavější obsah.
Druhé pokračování bude opět první středu v měsíci, tentokrát 1. listopadu. Za prvních 24 hodin se přihlásili již dva lidé. Tučňáci mají očividně co říct a chtějí se pochlubit svojí prací, tak jsme jim dali příležitost. Možná, že se brzy dostaneme k původnímu plánu a zorganizujeme PenguinTalks poloveřejně i pro partnery. Sledujte nás.